OGÓNOPOLSKA AKCJA POSZUKIWAWCZA
SŁODKOWODNYCH STANOWISK
GATUNKÓW Z RODZAJU
ULVA (ENTEROMORPHA) - TAŚMA

Strona główna
Wprowadzenie
Grupa
badawcza
Świat
Ulvy
Publikacje
Akcja poszukiwania
stanowisk Ulvy
Galeria
Literatura
Kontakt


OPIS OGÓLNY GATUNKÓW

Gatunki z rodzaju Enteromorpha są makroglonami morskimi. Występującymi także w wodach słodkich Polski. Posiadają plechę rurkowatą, pustą w środku, różnej wielkości (nawet pow. 1m), często spłaszczoną, powyżej nasady stopniowo się rozszerzającą, pojedynczą lub słabo rozgałęzioną. Młode plechy są jasno zielone, starsze o ciemniejszym zabarwieniu. Powierzchnia plech może być gładka oraz szorstka (mocno karbowana) w dotyku. Plechy występujące masowo, tworzą kożuchy (maty makroglonowe) pokrywające nawet kilka m2 powierzchni lustra wody. Plechy kształtem przypominają poskręcane jelita.

SIEDLISKA

Występują w jeziorach, rzekach, stawach hodowlanych, kanałach, rowach melioracyjnych, gliniankach, strumieniach, dołach potorfowych, starorzeczach i innych ekosystemach wodnych; często zanieczyszczonych i o wysokiej trofii. Z gatunkami taśm występują często glony nitkowate głównie Cladophora i Oedogonium oraz rośliny naczyniowe jak rzęsa i spirodela.

STANOWISKA

Obecnie znanych jest 58 śródlądowych stanowisk taśm (dane od 1849 – 2007 roku), zlokalizowanych w centralnej i północno-zachodniej Polsce. Jedynie 5 z nich jest aktualnie potwierdzonych!!!!!! (rzeka Nielba, Michałowka, Świątnica i Dworski Rów oraz J. Laskownickie).

PROCEDURA

Jeżeli udało ci się odnaleźć stanowisko taśmy w jakimkolwiek ekosystemie słodkowodnym proszę o:

 1. sfotografowanie plech oraz stanowiska;
 2. podpór kilkunastu plech (min 10 sztuk) i ich zakonserwowanie (alkohol, płyn Lugola, formalina lub inny);
 3. zanotowanie lokalizacji (województwo, powiat, gmina, miasto) i nazwy stanowiska (nazwa jeziora, rzeki);
 4. przesłanie maila na adres:
  rybakandrzej@interia.eu
  z zawartymi powyżej informacjami o danym stanowisku i dokładnymi danymi personalnymi (imię, nazwisko, jednostka badawcza, kierunek studiów, nr telefonu)
 5. UWAGI

  Po zweryfikowaniu nadesłanych do nas informacji, podane przez Ciebie stanowisko zostanie zamieszczone w „Atlasie rozmieszczenia Enteromorpha w Polsce”. W atlasie zostaniesz zacytowany jako osoba, która odnalazła nowe stanowisko danego gatunku.

  INFORMACJE DODATKOWE:

  • Lokalizację stanowiska (wsp. geograficzne) proszę o odczytanie z mapy zawartej w portalu
   szukacz.pl
  • kolorowe zdjęcia plech taśm
  Opis akcji w formacie pdf
designed by: celiina
All rights reserved.